Genel

Robo-gazetecilik dönemi

Gazetecilik, otomasyon ve yapay zekanın ele geçireceği ilk grup meslekler arasında yer alıyor. Bu alanda geliştirilen yapay zeka algoritmaları o kadar hızlı yol alıyor ki, borsa ve futbol maçı skorları yazmakla başlayan “algoritmanın gazetecilik kariyeri”, anlamlı hikayeler yazma aşamasına kadar geldi. 
ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, Heliograf isimli yazılımı kullanarak 2014 yılından bu yana yerel spor, borsa ve seçim sonuçlarından oluşan 500 kadar haber yazmıştı. Son olarak Tobi isimli bot ise, İsviçre’deki Kasım 2018 seçimlerinde Tamedia medya grubu için “sadece 5 dakikada” 40 bine yakın kısa haber yazdı. Tobi, İsviçre’nin 2 bin 222 adet belediyesinin seçim sonuçlarıyla ilgili Fransızca ve Almanya haberler “kaleme aldı.”
Botların özellikle bolca rakamsal veriden çok hızlı bir şekilde sonuç çıkarması, geçtiğimiz günlerde Miami‘de düzenlenen “Bilişim + Gazetecilik” isimli konferansta masaya yatırılmış. Her iki tarafın da uzmanları hem gazetecilik mesleğinin nereye gittiği hem de yapay zekanın gazetecilikte neler yapabileceğini konuşmuş. Konuyla ilgili gelişmeleri takip eden Oregon Üniversitesi’nden Damian Radcliffe, “Dünyanın dört bir yanındaki haber merkezlerinde yapay zeka kullanımlarının veya başka bir deyişle robo-gazeteciliğin giderek daha çok kabul edildiğini görebiliyoruz. Bu sistemler özellikle küçük haber merkezleri için daha çok hız, daha kesin ve hatasız işler çıkarılmasını sağlıyor. Böylelikle bu yazılımlar gazetecilerin üzerindeki yükü de alıyor” şeklinde düşüncelerini özetlemiş.

GAZETECİLERİN YERİ ALMAYACAK

The Washington Post’un Stratejik Girişimler Direktörü Jeremy Gilbert ise, kullandıkları Heliograf isimli uygulamanın, çalışan editör ve muhabirlerin yerini almasını amaçlamadıklarını belirterek, bot’un olayları daha hızlı haberleştirip güncellediğini, böylece gazetecilerin başka işlere konsantre olabildiğini söylüyor.

Çalışanların genel olarak Heliograf ile ilgili tepkilerinin olumlu olduğunu da ekleyen Gilbert, “Hatta çalışanlarımızdan şöyle teklifler aldık: ‘Ben aynı haberi her hafta yazıyorum. Otomasyona bağlayabilir miyiz? ‘ Şu ana kadar otomasyona bağladığımız işler zaten artık kimsenin yapmak istediği işlerdi” diye konuşuyor.
Merkezi deprem bölgesi olan Kaliforniya‘da bulunan The Los Angeles Times, bölgedeki depremlerle ilgili haber dağıtımı yapan “deprembot” isimli bir yazılımı kullanıyor.
The Associated Press haber merkezi 3 bin şirketin mali çeyrek yıl raporlarını haberleştirmek üzere bir yazılım kullanıyor. 
Reuters’dan Bloomberg’e, Fransız Le Monde’dan Norveç’teki NTB Haber Ajansı’a dünyanın dört bir yanından yayıncılık şirketleri, bir süredir botların hızlı, çevik ve kesin sonuçlar veren analitik haberlerine yer veriyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close