Genel

Robot tanklar geliyor

ABD’nin drone ve savaş uçaklarında yapay zekayı kullanıldığını biliyoruz. Resmen açıklanmamakla birlikte, Çin ve Rusya’nın da bu teknolojileri en azından askeri hava araçlarında kullandığı biliniyor. Hatta Çin’in yapay zekalı denizaltı inşa ettiğine ilişkin bile söylentiler var. Ancak ABD medyasından gelen son haberlere göre, yapay zekanın hava ve denizaltındaki kullanım alanları, kara kuvvetlerine de kayıyor. ABD ordusu, ATLAS (Advanced Targeting and Lethality Automated System) programı kapsamında, yapay zeka ve makine öğrenmesi temelinde hedefe “insandan üç kat hızlı” kitlenebilen otonom tanklar üretme planını açıkladı. Bu haber, yapay zekanın ölümcül kitlesel silahlara dönüşeceği endişesini bir kez daha dile getirdi.
ABD’deki Quartz isimli haber sitesi, şubat ayındaki bir yayınında ABD ordusuyla ilgili bu gelişmeyi ilk kez duyururken, “yapay zekalı otonom tank projesinin” bu askeri araçların birer ölüm makinesine dönüşeceğine inananların görüşüne de yer verdi. Bu haberin ardından geçtiğimiz günlerde ABD ordusundan yapılan açıklamada, makinelerin askerlerin yerini almasının amaçlanmadığını, bu hamleyle ordunun kapasitesinin geliştirilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.


Pentagon’a bağlı ABD Silahlı Kuvvetleri’nin Yapay Zeka Merkezi Direktörü Korgeneral Jack Shanahan (sağda) Photo Credit: U.S. Army Sgt. Amber I. Smith)

Açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın 2017’de güncellenen “silah sistemlerindeki otonomiyi tarif eden direktiflere” bağlı kalındığı, yapay zeka ve makine öğrenmesinin bu direktif çerçevesinde “yasal ve etik standartla bağlı kalarak” gerçekleştirildiğinin altı çizildi. 

ASKERİN ROLÜ NE OLACAK?

Quartz’a göre Pentagon‘un Yapay Zeka Merkezi’nin başındaki Korgeneral Jack Shanahan, 2 hafta önce ABD Senatosu’ndaki Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde bir panelde Pentagon’un yapay zekayla ilgili çalışmaları konusunda bilgilendirmede bulunarak yine etik konusuna vurgu yaptı.

Photo Credit: Quartz

Öte yandan Breaking Defense isimli internet sitesi konuşan ordu kaynakları, ATLAS projesinde ateşleyenin daima bir asker olacağı açıklamasına yer verirken, otonom silahların ölümcül hale gelmemesi yönünde kampanya yürüten ABD’deki UC Berkeley Üniversitesi’nden Stuart J. Russell, mekanik ateşleme sistemlerin bile kendi kendilerine çalışabildiğini, dolayısıyla yapay zekalı bir askeri sistemin zaman içerisinde “insanın düğmeye basan olma durumunu azaltacağı” uyarısında bulunuyor. Konuyla ilgili zaman zaman görüşlerine başvurduğum Russell, bu noktadan sonra kendi tabiriyle “yanlı otomasyon” ve “yapay aptallık” gibi yeni kavramların ortaya çıkacağını düşünüyor. Yani bir şekilde zaman içinde insan düğmeye basma işini ister istemez “yanlı” makinelere bırakacak ve insanlar, yapay zekanın hata yapma riskini alacak. Peki robot tankların katile dönüşme ihtimali var mı? İşte bütün mesele…

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close