Genel

Robotlar aleminin Picasso’su: Ai-Da

Şimdiye kadar GAN tekniği algoritmaların sanatçı olduğuna şahit olduk. Bir algoritmanın binlerce resim görseli ve tekniğiyle ilgili bilgilendirilerek kendi yaratıcılığını ortaya çıkaran GAN, yapay zekanın potansiyel bir sanatçı olabileceğini geçtiğimiz yıllarda bize göstermişti. Ai-Da ise bu iddiayı bir adım öteye taşıyarak, yapay zekalı bir robotun resim çizebileceğini kanıtlamak istiyor. Ai-Da, ultra- gerçekçi görünen bir humanoid, yani insansı görünümlü bir robot. Adını 19’uncu yüzyılda yaşayan, dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace‘tan almış. Ai-Da gördüğünü anında resme dökebiliyor. Tıpkı bir insan gibi.

Yazılımı, önceden resimlerle eğitilmek ve sonra gördüğünü çizebilmek yerine, gördüğünü eş zamanlı olarak çizmeye programlı. Bu konuda o kadar iyi ki, geliştirildiği Oxford Üniversitesi’nde “Unsecured Futures” (Güvensiz Gelecekler) isimli bir sergi açtı. Ai-Da çizimlerinde 20’inci yüzyıl ekspresyonist ve kübist hareketlerden esinlendiği belirtiliyor. Pablo Picasso, Kathe Kollwitz ve Max Beckmann etkilendiği ressamlar arasında yer alıyor. Ai-Da entelektüel olaraksa Aldous Huxley ve George Orwell gibi fütürüstik yazarlardan esinleniyor.

Ai-Da‘nın başarıyla “sanatını icra ettiği” kollarının tasarımı ise, çizim algoritmasını geliştiren Salaheldin Al Abd ve Ziad Abass, Adam Meller ile işbirliğine giderek gerçekleştirmiş.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close