Genel

Robotlar işimize karışmalı mı, karışmamalı mı? İşte bütün mesele…

  
İnsanın geleceğe dair en büyük korkularından biri, “Robotlar işimizi elimizden alacak mı?” Yüksek teknoloji uzmanları robotların “yaratıcılık” ve “etik” gerektiren iş alanlarında insanlar kadar başarılıolacağınışimdilik” düşünmüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, daha önce gazetecilik, hukuk ve muhasebecilikte denenen yapay zekayı, oldukça maharet isteyen davalara atayarak yapay zekasını kullanan bir makinenin hakimlerin veya avukatların yerini alıp alamayacağını test etmiş.

İngiltere’deki Londra ve Sheffield üniversiteleriyle ve ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’nce yürütülen bir çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3′üncü (işkence ve kötümuamele), 6′ıncı (adil yargılanma) ve 8’inci (özel hayata saygı) maddelerini ihlal edildiği iddia edilen 584 dosyayı, mahkemenin hakimler kurulu yerine koyduğu yapay zekaya teslim etmiş. Makineden bu dosyalardan hangilerinde bu üç maddenin ihlal edilip, hangilerinde edilmediği sorulmuş
Yapay zekayı oluşturan algoritma dosyalardaki metinlerin izlerini sürerek ihlal olup olmadığı hükmünde bulunmuş. İki dosya haricinde hükümleri doğru çıkan yapay zeka, bu iki dosyada hukukun daha karmaşık olduğu iki dosyada doğru tahminde bulunamadığı anlaşılmış. Bu deneyi yürüten Londra Üniversitesi’nden Nikolaos Aletras, “Yapay zeka kullanımının tanık ifadeleriyle veya avukat beyanlarında kullanılmaması için hiçbir neden yok” derken, ABD’deki Baker & Hostetler isimli hukuk firmasının iflas dosyalarında Ross isimli yapay zekadan yardım aldığı biliniyor. 

Tessella bilimsel danışmanlık şirketinden analist Matt Jones, “İnsanın zamanını alan ve üretimine katkısıolmayan işlerin yapay zeka tarafından yerine getirilmesinde hiçbir sakınca yok. Bu, yasal konular için de geçerli. Yapay zeka böylece insanların karar mekanizmasına yardımcı olmakla kalmıyor, insanın başarısını da artırıyor. Yapay zekası hukuki konuda bir araç olarak düşünmek gerek” diyor. Yerini almasıysa şimdilik mümkün değil. Bu neden olaraksa günümüz yapay zeka teknolojisinin insan gibi durumlardaki “nüansı ayırt edememesi” gösteriliyor.

SANAL AVUKAT PARK CEZALARININ KESİLMESİNİÖNÜNE GEÇİYOR

Stanford Üniversitesi’nde okuyan 19 yaşındaki Joshua Browder ‘ın geliştirdiği DoNotPay (Ödeme) isimli internet sitesindeki konuşan sanal avukat da, New York ve Londra’da insanların yanlış yere park etmesini engelliyor. Sanal avukat, araç kullanıcılarına, kendilerine kesilen cezaya itiraz hakkı olup olmadığını söylüyor. Her iki kentte sanal avukatı kullanan araç sürücüleri, kesilen cezalara itiraz ederek toplamda 2,9 milyon Sterlin’lik yanlış park yeri cezasını ödemedi.
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close