Genel

Su çatışmaları teknolojiyle önlenebilir mi?

Yapay zekanın öngörü kabiliyeti hava tahmini, iklim değişikliği gibi hayati konularda devreye girmeye devam ederken, Hollanda merkezli Water, Peace, Security-WPS (Su, Barış, Güvenlik) isimli kuruluş, su kıtlığı nedeniyle bir yıla kadar hangi coğrafyalarda çatışmalar çıkabileceğini tahmin ediyor. WPS, dünyadaki su kaynaklarını takip edip sosyal, ekonomik ve demografik verileri inceleyerek potansiyel bir kriz için uyarı uygulaması geliştirmiş. Test aşamasında Mali‘nin İç Nijer Delta bölgesindeki çatışmaların dörtte üçünden fazlasını tahmin edebilen bu uygulama, iklim değişikliğinin insanın temel ihtiyacı olan suda kısıntıya gidilmesine engel olmayı amaçlıyor.

WPS yetkilileri şimdiye kadar su nedeniyle çıkan çatışmaları öngörmek için geliştiren uygulamaların başarılı olamadığını belirterek, kendi uygulamalarında makine öğrenmesi ve büyük veri analizi tekniklerini kullandıklarını bildiriyor. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın uydu görüntülerinden su kaynaklarının durumunu incelediklerini belirten WPS‘in geliştirdiği sistemi üzerine çalışan Dünya Kaynakları Enstitüsü’nden Charles Iceland, “Makine öğrenmesi, uydu görüntülerinin yanısıra hükümet, uluslararası kuruluşlar ve yardım organizasyonlarından alınan verilere bakarak insanın bulamadığı bazı çözüm yolları buluyor” diye konuşuyor. Iceland, bu tekniğin öncelikli olarak erken uyarı sistemi olarak kullanıldığını, ikincil olaraksa su kaynaklarının neden azaldığına ilişkin araştırma yapılmasını sağladığını söylüyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close