Genel

Süperbilgisayar Fugaku, daha hızlı ilaç ve aşı keşfedecek

Teknoloji ve bilim uzmanları, Covid-19 gibi ortaya çıkan hastalıkların oluşturduğu tehdide karşı koymak üzere aşı ve yeni ilaç arayışına girdi. Fujitsu ve RIKEN araştırma firması, süper bilgisayar Fugaku’yu kullanarak ilaç keşfinde dijital dönüşümü hızlandırmak, umut verici yeni alanları keşfetmek, yeni ilaç geliştirme süresi ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan, yeni nesil ilaç keşif teknolojisi üzerine ortak bir araştırma programı başlattı.

Ortak araştırma projesi, yüksek performanslı bilgi işlem teknolojilerinden ve süper bilgisayar Fugaku‘dan yararlanarak, Fujitsu’nun denetimsiz öğrenme yoluyla karmaşık verilerden nicel özellikleri doğru bir şekilde elde eden DeepTwin yapay zeka teknolojisini ve RIKEN‘in yapay zeka ilaç keşif simülasyon teknolojisini kullanarak süreçleri hızlandırmayı hedefliyor. Bu yaklaşımın, moleküler simülasyonun doğruluğunu ve hızını artırmayı, aynı zamanda geniş bir aralıkta hedef proteinlerin yapısındaki değişiklikleri tahmin edebilen yenilikçi teknolojiler oluşturmayı mümkün kılması bekleniyor.

Her iki taraf da bu araştırmaya dayanarak, 2026 yılının sonuna kadar öncü yeteneklere sahip yeni nesil bir ilaç keşif teknolojisi geliştirmeyi amaçlıyor. Fujitsu ve RIKEN, bu teknolojiyle hedef protein ve ilaç molekül kompleksinin analizini gerçekleştirebileceklerini ve yüksek etkinlikte düşük yan etkili orta ve büyük boyutlu ilaç moleküllerini yüksek hız ve yüksek doğrulukla geliştirebileceklerine inanıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close