Genel

Takıtak: Temassız altın taktıran uygulama

Pandemi en çok çok toplu etkinlikleri vurdu. Başta nişan, evlilik ve sünnet düğünleri olmak üzere pek çok toplu etkinlik ya az sayıda yakınlarıyla gerçekleştirildi ya da ertelendi. Düğünlere katılamayanlar için en büyük sorunsa davet sahibine altın/para takmak için alternatif bulmak oldu.
Pantech Teknoloji ve İnovasyon Çözümleri‘nin geliştirdiği mobil Takıtak uygulaması bu soruna çözüm bulmuş. Takı kültürünün olduğu organizasyonlarda, davet sahibinin vadesiz altın hesabına davetlinin kredi kartı aracılığı ile takısını iletmesini sağlayan dijital altın gönderim platformu olan mobil Takıtak; tek tıkla temassız, güvenilir ve pratik bir şekilde takı göndermeyi sağlıyor. Altın hesaplarının yaygınlaşması ile ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi davet sahibini kasa tutma gibi bir masraftan da kurtarmış oluyor. Takılı organizasyonlarda mesafeyi ortadan kaldıran uygulama, başka il hatta başka ülkelerdeki organizasyonlara fiziken katılmadan tebrik ve takıyı ulaştırma imkanı sağlıyor.
Pantech’in kurucusu Tolgahan Acar, uygulamanın, organizasyonların, takı merasimleri nedeniyle uzun ve sıkıcı kuyruklara bağlanması, eğlenceli olacağı düşünülen organizasyonların yine aynı sebeple zaman kaybına yol açan stresli anlara dönüşmesi, sahte altın çıkması, “Ne takmışlardı, videoyu izleyelim?”, “Takılar çalınmasın, dikkatli olalım!” gibi soru ve sorunlara çözüm getirdiğini söylüyor.

KAREKODLA ÇALIŞIYOR

Pantech Teknoloji ve İnovasyon Çözümleri’nin kurucusu Tolgahan Acar

Tolgahan Acar, “Düğüne pos cihazı getiren damatların bile olduğu ülkemizde, takı merasimlerinin dijitale taşınmasının zamanı çoktan gelmişti. Uygulama, tek tıkla, temas etmeden, zaman kaybı yaşamadan, güvenilir ve pratik bir şekilde, takı takma ve takı toplama stresini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda, altın hesabının yaygınlaştırılmasını ve altınların yastık altından çıkarılıp, banka altın hesaplarında tutularak ekonominin güçlendirilmesini sağlıyor” diye konuşuyor.

Uygulamadan yararlanmak için öncelikle davet sahibinin bir vadesiz altın hesabı açması gerekiyor. İkinci adımda ise mobil Takıtak uygulaması üzerinde davetini oluşturması ve sevdikleri ile whatsapp, facebook, twitter, e-mail gibi dijital ortamdan davet linkini ya da davet karekodunu paylaşması gerekiyor. Davetliler, kendileri ile paylaşılan link ve karekod aracılığıyla uygulamayı indirip davet detayına gidebiliyor ve kendi kredi kartları aracılığı ile dilediği TL karşılığı altını davet sahibine takı olarak yollayabiliyor. Davetliler, yine aynı uygulama üzerinden davetin konumuna erişebiliyor ve davetlerde tutulan anı defteri yerine, tebrik ve iyi dileklerini de davet sahibine elektronik ortamda iletebiliyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close