Genel

Tedarik zincirinde yapay zekanın anlık öngörüsü kazandırıyor

Pandemiyle birlikte perakendeciliğin en büyük sorunu tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar oldu. Özellikle zamana dayalı tedarik sorunları yerel ve uluslararası bazı şirketleri arz-talep dengesinde geride bıraktı. Bu nedenle yazılım şirketleri bu soruna acil çözümler sundu. Bunlardan biri de İstanbul merkezli REM People. Dünyada 43 ülkede perakende analitiği hizmetleri veren REM People, yapay zekâ alanında derin öğrenmeye geçerek artık öngörüden faydalanıyor. Öngörü nasıl devreye giriyor?

Derin öğrenme, sahada çekilen görseller ve diğer verilerden yararlanarak analitik metodolojiler, tanımlayıcı, teşhis edici ve öngörücü analitikler yapıyor. Söz gelimi, bir ürünün doğru tanımlanması, hangi ürünlerde eksiye düşülebileceği, eksiye düşülmemesi için nasıl “hızlı” aksiyon alınması gerektiği gibi, 10-12 hafta süren süreçleri birkaç saate indirgiyor.

REM People Kurucusu ve CEO’su Bülent Peker

REM People Kurucusu ve CEO’su Bülent Peker, “REM Simulator adlı çözümümüz ile ilk kez perakende alanında yapay zekayı tak-çalıştır ürün haline getiriyoruz. Derin öğrenme altyapısı ile geliştirilen Rem Simulator, şirketlerin satışa etki eden tüm performans metriklerini kısa sürede ölçümleyerek perakende alanında bir ilke imza atacak. Deneme aşamasında olan REM Simulator, canlı analiz yapan aşamaya geldiğinde ise hem büyük bir zaman ve hem de en az yüzde 50-60 maliyet tasarrufu sağlıyor olacak” diyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close