Genel

Tekstil tasarımında bir “mit”i yıkan yapay zekalı çözüm

“Tasarımı da ChatGPT ve benzeri GPT (Generative Pre-Trained/ Önceden Eğitilmiş Üretken Yapay Zeka) mı yapacak?” diye soruyorsanız, spesifik bir alanda, o alanda uzmanlaşan yapay zeka modellerine ihtiyacımız olduğunu söylemek mümkün. Üretken Yapay Zeka Araçları, endüstriyel spesifik bu tasarımlarda yeterince iyi değil.

Kasım 2020’de kurulan tekstil teknoloji markası Myth tam olarak yapay zekayla tasarıma konsantre olan bir girişim. Tasarım için ilham almak gerektiği ancak bunun tamamen bir insanın o anki ruhsal durumu, beceri, yetenek, eğitim gibi konulara bağlı olduğu, aynı zamanda tasarımın saatler ve haftalar alan bir süreç olduğu ve bu alanda teknoloji eksikliği gerçeğinden yola çıkılarak Myth kuruldu. 

Myth’in nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını kurucu Özgecan Üstgül şöyle anlatıyor: “Myth.Ai web tabanlı bir yazılım, üyelik modeliyle faaliyet gösteriyor. Şu anda sadece B2B olarak kurum kanalına odaklanıyoruz. Bir görsel desen/tasarım/ilham fotoğrafı yüklenerek, bu görsele göre yüzlerce farklı desen tasarımını saniyeler içinde üretiyoruz. Beğenilenleri makina öğrenimiyle öğrenen algoritmalarla kurumlara yönelik modeller çıkarıyoruz. Ayrıca stil transferi, renk gibi özelliklerle de desene Van Gogh veya Missoni gibi stil transferleri yaparak benzersiz hale getirebilirsiniz.

Böylece desen tasarım süreci saatlerden saniyelere düşerek, tasarımcının verimliliği artarken, şirketlerin müşteri memnuniyeti artıyor. Ayrıca en önemli faydalardan biri şirketlerin karbon ayak izini ortadan kaldırıyoruz. Yani fiziksel numune üretim sürecini dijitalleştiriyoruz. Böylece ham madde kullanımı, su, enerji ve zaman kullanımını sıfır atık felsefesiyle, minimuma indiriyoruz. “

Myth, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle CES Fuarı’nda kurulan İstanbul Pavilyonu’nda yer alan 53 girişimden birden biriydi. (Solda Myth Kurucusu Özgecan Üstgül)

FARKI: BİR İMAJDAN BAĞIMSIZ VEKTÖREL TASARIMLAR

Üretken Yapay Zeka Araçları (Midjourney, Dall-E vb.) belirli görsellerden beslenerek yeni bir görsel geliştiriyor. Alan spesifik görsel ve tasarım geliştirmede, algoritma benzersiz ve dijital olarak anonim olmayan bir tasarım ortaya çıkarıyor. Myth Kurucusu Özgecan Üstgül, bu süreci şöyle açıklıyor: “Yapay zeka algoritması ile herhangi bir imajdan benzersiz vektörel tasarımlar oluşturulurken bu tasarımların beğenilme ya da beğenilmeme oranlarına göre makina öğrenimi ile yapay zeka algoritmaları besleniyor. 

Open AI ile tasarım yapan şirketlerden en büyük farkı, herhangi bir veri tabanıyla çalışmadan, desene uygun tasarımları saniyeler için yüksek çözünürlükte, kullanıma hazır formatta üretmesi. Uzmanlığımız tekstil alanında eksikliği gördüğümüz ve fikirden başka bir teknoloji firması doğduğu için tekstil alanındaki pazar büyüklüğünden bahsedebiliriz. 1 trilyon $ olan tekstil pazar büyüklüğündeki 2022 yılındaki desenli pazar payı 23.4 milyar $. Tabii ki tasarım sadece tekstil ve moda alanında yok.” 

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close