Genel

Temassız yapay zekalı asansör

Covid 19 pandemisi, insanların kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmasını gerektirirken, sosyal mesafe bulaşının engellenmesinde en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Bilişim Vadisi’ndeki Duman Ar-Ge Bilişim ve Yazılım Teknolojileri’nin speech-to-text (sesin metne aktarılması) isimli bir tür yapay zeka yöntemiyle geliştirdiği VoiceBox isimli sistem, insanların tuşlara basmasını gerektirmeden ses komutuyla asansörü kullanmalarını sağlıyor.
Duman Ar-Ge Genel Müdürü Mustafa Duman, yüzde yüz yerli bir yazılım olan, Türkiye’nin sesli komutlu ilk asansör yazılımını şöyle anlatıyor: “Kullanıcı, asansörü çağırmak için butona basmak yerine montajını sağladığımız bir sensöre elini gösteriyor ve asansör çağrılmış oluyor. Çağrılan asansöre bindikten sonra basit bir sesli komut ile gitmek istediği katı söylüyor, VoiceBox komutu işleyerek ilgili kat için asansörün aksiyon almasını sağlıyor ve ulaşılmak istenen istenilen kat numarası, buton panelinde işaretlenmiş oluyor.

Speech-to-text teknolojisi, sesli komutları metne dönüştürme gücüne sahip olmakla birlikte son dönemde; Apple, Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi teknoloji devleri arasında da büyük bir önem kazandı. Tüm bu devlerin online cihazlar üzerinden sağladığı bu teknolojiyi hem işletme kolaylığının hem de kullanıcı gizliliği ve güvenliğinin sağlanabilmesi adına, zor olan yöntem ile offline olarak kullanılabilir kılıyoruz.”
Mustafa Duman, iç pazar kadar yurtdışına da önümüzdeki yıldan itibaren bu yerli ürünü tanıtacaklarını belirterek, “2021 yılında katılacağımız fuar ve diğer etkinliklerde Türkiye’yi temsil ederek ülkemize değer katmak ve gençlerimize istihdam sağlamak en büyük hedefimiz” diyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close