Genel

Türkiye’nin sosyal medya karnesi: Sosyal medyada kendimizi farklı tanıtıyoruz

İTÜ ARI Teknokent’teki online pazar araştırmaları yapan Adgager, Türkiye’nin 77 ilinde, 15-65 yaş arası 4 farklı yaş aralığındaki 2 bin 336 erkek ve 2 bin 126 kadın arasında yaptığı, “Sosyal Medya ve Ben” başlıkla araştırmanın sonuçları, Türkiye’nin sosyal medya kullanımıyla ilgili gerçekleri ortaya koyuyor. Minimum 500-maksimum 10 bin ve üzeri kazanç bandındaki 2 bin 446 çalışan ile 2 bin 16 çalışmayan kişi arasında yapılan araştırmadan çıkan sonuçlar özetle şöyle: 

*En çok zaman harcanan sosyal medya platformu Instagram. İkinci sırada Youtube, üçüncü sıradaysa Facebook var.

*Youtube ve Twitter’da erkekler, Linkedin ve Pinterest‘te kadınlar daha fazla zaman harcıyor.

*48 yaş üstünün en çok kullandığı sosyal medya platformu Facebook.

*Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 49’u çevresindeki insanların kendilerini sosyal medyada başka sunarak ikinci bir kimlik takındıklarından emin. Yüzde 40’ı ise, çevresindekilerin sosyal medyada kendisini başka sunduğunu “biraz düşünenlerin” oranı yüzde 40.

*Sosyal medya ile gerçek yaşamdaki kimliklerinin tamamen örtüştüğünü düşünenlerin oranıysa yüzde 69.

*Sosyal medya kullanıcıların en çok “kendileri gibi” olduğu platform Twitter.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close