Genel

Üstünlük hangi ülkede?

Son birkaç yıldır söz konusu yapay zeka olduğunda “En çok hangi ülke, hangi sektörlere yatırım yapıyor” sorusu gündeme geliyor. Çin yapay zekayı milli stratejisine dahil ederek diğer ülkelerin önüne geçtiği konuşuluyor. Yapay zekanın uluslararası kuruluşlarının öncelikli gündem maddesi olmasıysa, “Üstünlük hangi ülkede?” sorusuna ilişkin “mümkün olduğunca” objektif veriler ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler’in Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapor, ülke, şirket ve sektör kategorileri bakımından dünyanın nabzını tutacak nitelikte.
Rapora göre ABD yazılım devi IBM 8 bin 920 yapay zeka patenti alırken, Microsoft 5 bin 930 patentle ikinci sırada yer alıyor. Japonya’nın devi Toshiba 5 bin 223 bin, Güney Kore’nin Samsung‘u 5 bin 102, Japonya’nın NEC Grubu ise 4 bin 406 patent almış. Yapay zeka patenti alanındaki en iyi 20 kuruluşun 17’si Çin’de yer alırken, en iyi 20 yapay zekayla ilgili bilimsel yayından 10’u da Çin’den geliyor.
Yapay zekada en çok patenti makine öğrenimi kullanılan yazılımlar alırken, derin öğrenme yönteminin 2013-2016 yılları arasında yılda yüzde 175 ortalamayla en çok büyüyen patent başlığı olarak ortaya çıkıyor. Diğer yandan yapay zekalı robotik sistemler yine 2013-2016 dönemi içinde yüzde 265 yıllık artış oranıyla “yapay zeka uygulamaları” alanında en çok patent alınan başlık olmuş.
Yapay zekanın en çok hangi sektörde yükselişte olduğuna gelecek olursak, bu alan yine aynı dönemde yüzde 134 oranla otomotiv ilk sırayı alırken, bunu yüzde 84 oranla telekomünikasyon, yüzde 40 oranla tıbbi malzemeler, kişisel cihazlar ve bilgi-işlem alırken, yüzde 36 oranla bilgisayar-insan etkileşimi dördüncü sıraya oturmuş. 

AVRUPA PANİKTE

Raporun ortaya çıkardığı tabloda, sorulması gereken öncelikli soru “Bu patent yarışı karşısında korkmalı mıyız? Yapay zeka bizi korkutmalı mı?” olurken, merak edilen ikinci temel konu, Avrupa ülkelerinin yapay zeka yazılımında neden ilk sıralarda yer almadığı… 
WIPO Genel Direktörü Francis Gurry, “yapay zeka-tehlike” ikilemiyle ilgili şu yorumu yapıyor: “Yapay zeka iyi haber mi, kötü haber mi? Şunu söylememiz gerek, teknolojisi nötr bir yerde duruyor. Herşey, onunla ne yapmak istediğinize bağlı. Bu demek oluyor ki, eğer yapay zeka bilimi ve tekniklerini otonom kitlesel silah haline getirmek istiyorsanız, bu hiç de iyi haber değil. Ancak başlıca sağlık alanında, hastalıkların teşhisinde kullanılıyor olması çok iyi haber.” 
Gurry’y
e göre bu yarışta Avrupa’nın geride kalmasının nedeniyse, söz konusu makine öğrenmesi olduğunda kültürel ve dil farklılığının bu kıtanın önünde ciddi bir engel olması…
Avrupa Konseyi geçen haftalarda bu konuyla ilgili bir koordinasyon planı açıkladı. Konsey, start-up’lar ve orta ölçekli şirketleri yapay zeka teknolojilerini ekonomiye katkı sağlamak üzere kullanmaları için teşvik etti. Gerekli yapay zeka ekosisteminin yaratılması için gereken Avrupa’daki yeteneklerin koordine edilmesi çağrısında bulunan Konsey, 2019 ortasına kadar her ülkeden ulusal yapay zeka stratejilerini açıklamalarını istedi.

Gelecekhane CEO’su Halil Aksu:

Bilim ve teknolojinin inovasyona en hızlı dönüştüğü ülkelerin başında hala ABD geliyor. Özellikle deneysel kültürü ve girişimcilik sermayesi çok güçlü olmasına da dayandırabiliriz. ABD kendi içinde de büyük bir pazar. ABD‘de başarılı olan bir şirket veya çözüm çok hızlı bir şekilde dünyaya tanıtılıyor ve satılıyor. Bu yönüyle de dünyaya liderlik yapıyor. 
Ama Çin aradaki farkı çok hızlı bir şekilde kapatıyor. Çin, yapay zeka alanında 2030 yılına kadar dünyanın liderliğini üstlenme hedefi ilan etti. Yarışı kimin kazanacağını zaman gösterecek. Zira ABD tüm dünyadan hala ciddi beyin göçü alıyor. Yapay zeka ile uğraşan neredeyse herkes İngilizce biliyor ama çok çok azı Çince konuşabiliyor. 
Dünyanın tam ortasında bulunan, Batı’la Doğu’nun tam arasında bulunan, ne dev ne de cüce olan bir ülke olan, ne çok gelişmiş nede geri kalmış olan bir ülke olan Türkiye, yapay zeka açısından da tam arada kalmış durumda. Bir yandan kendi imkanlarımızla bilim, teknoloji, inovasyon ve ekonomik kalkınma üretmeye çalışıyoruz. Diğer yandan ABD, Avrupa ve Çin’in ürünlerini kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu uzunca bir süre bu şekilde devam edecek diye düşünüyorum. Yüzümüz her yöne dönük olacak, her yerin avantajından yararlanmalıyız, her yöne de teknoloji ve bilgi ihraç etmeye gayret etmeliyiz.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close