Genel

Veri ihlali Türkiye’ye neye mal oluyor?

Geçtiğimiz haftalarda IBM ve ABD’deki Ponemon Enstitüsü ile yaptığı “veri ihlallerinin maliyeti” üzerinde yaptığı çalışma, ilk kez Türkiye’yi kapsaması ve veri ihlalinin bize ne kadara mal olduğunu öğrenmemiz açısından önemli. IBM’in güvenlik bölümüyle Ponemon’un Türkiye’yi de içine alan 13 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçları, Türkiye’deki veri ihlallerinin şimdiye kadar 9,29 milyon TL’ye mal olduğunu ortaya koyuyor. Verilerimizin kaybolması veya çalınması kişi başına bize 451 TL’ye mal olurken, veri ihlallerinin yüzde 38’i kötü niyetli amaçlar ve kriminal suçlar için kullanılıyor. Veri ihlallerinin yüzde 33’ü sistem, yüzde 29’u ise insan hatası nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu ihlallerin endüstrilere göre dağılımıysa sırasıyla finans, hizmet ve teknolojide yaşanıyor.
Öte yandan verilerin kaybolması veya çalınması durumunda bunun ekonomiye maliyetini etkileyen bir faktörün de altı çiziliyor, “zaman.” Veri ihlalinin maliyetini hesaplarken hangi faktörlerin azaltıcı veya artırıcı etken olduğunu araştıran çalışma, ihlalin tespit edilmesi ve ihlalin önlenmesi zamanlamasının önemine vurgu yapıyor.

Buna göre Türkiye’de bir veri ihlalinin tespit edilmesi 225 gün ve bu ihlalin tespitinden sonra önlenmesi 86 gün alıyor. Önlem almayı 30 gün ve aza indirmeyi başaran şirketler başaramayanlara göre üzerinde kazanıyor. IBM Türkiye’nin güvenlikten sorumlu lideri Engin Özbay, rapor sonuçlarını şöyle yorumluyor: “Rapora göre veri ihlalleri giderek daha pahalı hale geliyor. Sanal saldırıların yarattığı potansiyel zarar, şirket ve müşterilerin para kaybetmesinden daha büyük bir alana yayılıyor. Bu durum, bir şirketin ismine büyük ölçüde zarar verebileceği gibi, müşteri, iş partnerleri, yatırımcıları ve diğerlerinin o şirkete olan güveni ve bağlılığını zedeleyebilir. Bu rapor bize, bu tür ihlallere karşı hemen, güçlü bir şekilde karşılık verme kapasitesine sahip ve ileri düzeyde şifreleme kullanabilen şirketlerin, maliyetlerini düşürdüğünü gösteriyor.”

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close