Genel

Video görüntülerinden “derin” anlamlar çıkarıyor

İnsanın gözü mü, yoksa yapay zekanın “görü”sü mü daha keskindir? İnsan algısı, bir görüntüye baktığında mikro düzeyde neleri ayırt edebilir veya seçebilir?

İnsan bakarken beyin bir algı oluşturuyor. Bu nedenle bu kurgu daha çok detayı görmek yerine anlamlandırmak üzerine kurulu. Ancak makinenin böyle bir kaygısı yok. Bu nedenle eğer görüntüyü pikselize etmek ve veri kaybına uğratmamaktan bahsediyorsak, bu sorunun cevabı; yapay zeka.

Hayatımız ve etkileşimlerimiz akıllılaştıkça yapay zekanın bu katkısı, insanın işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

 Western Digital’ın WD Purple ürünü akıllı video çözümlerinde yapay zekadan yardım alarak insan yaşamına ihtiyacı “kişiselleştirerek” katkıda bulunuyor. Peki nasıl? Sistemlerin, veri kayıplarını önlemesine, durumsal farkındalığını geliştirmesine ve iş verimliliğini artırmasına yardımcı olmak için video verileri sağlayan ve bu verileri koruyan depolama teknolojisi sunan Western Digital’ın Kıdemli Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu bu ihtiyacı ve WD Purple’ın ne işe yaradığını şöyle anlatıyor: “WD Purple Pro; kameralar, NVR’ler (Ağ Video Kaydediciler) ve arka yüz video analitik sunucuları (back-end video analytics servers) dahil olmak üzere son teknoloji akıllı video çözümleri için ihtiyaç duyulan ileri seviye mühendislikle tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir çözüm. 7/24 çalışan ortamlar için özel olarak tasarlanan bu çözümün kullanımını özellikle, yüksek dayanıklılık gerektiren zorlu iş yükleri için öneriyoruz. 

Western Digital Kıdemli Satış Müdürü Arkın Balıkçıoğlu

NVR’ler ve VMS’ler (video yönetim sistemleri) giderek daha akıllı hale geliyor. Derin öğrenme algoritmaları; basit hareket algılamalarının ötesine geçerek perakende, akıllı şehirler ve eğlence de dahil olmak üzere birçok sektörde iyileştirmeler sağlamak için gelişmiş algılama yetenekleri sağlıyor. Yapay zeka özellikli VMS, genel derin öğrenme teknolojisini ve nesne tanımlamayla ilgili hız algoritmalarını geliştirmek için yeni Grafik İşlem Birimi (GPU) ve Merkezi İşlem Birimleri (CPU) için tasarlanıyor. Derin öğrenme teknolojisine sahip NVR’ler, haftalarca veya aylarca saklanan videodan belirli bir görüntünün konumunu belirlemek veya saatler boyunca kaydedilen perakende güvenlik videosundan trafik ısı haritaları oluşturmak gibi daha gelişmiş analizler gerçekleştirmek için tekil kameralara kıyasla daha fazla depolama kapasitesi ve daha sofistike veri işleme gerektiriyor. “

AKILLI ŞEHİRCİLİKTE NASIL KULLANILIYOR?

Balıkçıoğlu’nun bu soruya cevabı şöyle: “Bağlantılı şehir konsepti kapsamında akıllı video sistemlerine, suçun azaltılması, kamu güvenliğinin sağlanması ve operasyonel verimliliğin artırılması için başvuruluyor. Örneğin işletme sahipleri mülklerini korumak, hırsızlık olaylarını azaltmak ve çalışanları veya müşterileriyle ilgili vakaları takip edebilmek için güvenlik kameralarına ihtiyaç duyuyor. Güvenlik alanındaki gelişmelerle birlikte, yenilikçi depolama teknolojilerine sahip akıllı video mimarileri; gerekli esnekliği, performansı, kapasiteyi ve güvenilirliği sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü kameraların daha fazla kullanılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan zorlu iş yükü ile birlikte WD Purple Pro gibi depolama çözümleri, birinci sınıf video çekimi sağlamak için yeterli kapasite sağlamanın yanısıra, yüksek veri aktarımı ve yazma hızları sağlamak üzere de tasarlandı.”

AKILLI VİDEO ÇÖZÜMLERİ NERELERDE KULLANILIYOR?

  • Akıllı Fabrikalar: Üretim hattındaki kusurları veya sapmaları tespit etmek ve hataları azaltmak için üretimi sürecini düzenliyor.
  • Toplu Taşıma: Trafik düzenini analiz etmek ve araç akışını iyileştirmek, sıkışıklığı ve kirliliği azaltmak ayrıca yaya güvenliğini artırmak için trafik ışıklarını düzenliyor.
  • Filo Yönetimi: Filo hareketlerini izleyerek kamu güvenliğini artırmak, güvenli sürüş uygulamalarını teşvik etmek, yükümlülüğü azaltmak ve sürüş rotalarını optimize etmek amacıyla kullanılıyor.
  • Sağlık Hizmeti: Hastalıkları daha hızlı teşhis etmek, kliniksel açıdan risk değerlendirmesi yapmak, hasta durum analizi çıkarmak ve bildirimler göndermek üzere sağlık verilerinin  gerçek zamanlı izlenmesini sağlıyor.
  • Perakende: Operasyonların iyileştirilmesi, hırsızlığın azaltılması ve vaka tespitleri iş süreçlerinin ve müşteri davranışlarının izlenmesine yardımcı oluyor.
  • Üretim/Tedarik Zinciri: Önleyici bakım veya kesinti/risk değerlendirmesi için gerçek zamanlı izleme yapıyor.
  • Ev güvenliği: Akıllı koruma ve uyarı sistemlerinin gelişmesi için IoT veri akışı analizi yeteceğine sahip.

DERİN ÖĞRENME ANALİZİ YAPIYOR

WD Purple Pro akıllı video çözümleri, video analiz sistemlerinin videoyu gerçek zamanlı olarak analiz etmesine ve daha önce insan inisiyatifinde gerçekleşen eylemlerin hayata geçirilmesine yardımcı olacak zekaya, kapasiteye ve performansa sahip. Akıllı kameralar, eğitimli bir insan gözünün kolayca algılayamayacağı şeyleri görebiliyor. Sistem içinde derin öğrenme analizi için sürücü başına 32 AI stream’e kadar yapay zeka streaming’ini de destekleyen All Frame™ AI teknolojisine sahip. 


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close