Genel

Yapay zeka bizimle aynı dili konuşmaya başladı

Şu an genel yapay zekaya giden anayolun belirleyici konumundaki Doğal Dil İşleme (NLP) bizi hayrete düşürmeye devam ediyor. Dünyanın en zengin adamı, teknoloji milyarderi Elon Musk bu yöntemle beynini buluta yükleyerek kendisiyle konuştuğunu söylemişti, hatırlarsanız. 

Geçenlerde İngiltere’de bir kadın cenazesinde, yine bu teknikle çocukları, torunları ve cenazeye katılan dostlarıyla konuşmuş, daha doğrusu onların sorularını cevaplandırmıştı.

Son olaraksa New York’lu bir sanatçı olduğunu öğrendiğimiz Michelle Huang, çocukken yazdığı günlükleri Elon Musk’ın kurucusu olduğu OpenAI’ın GPT-3’üne yükleyerek çocukluğuyla konuştu. Michelle, 10 yıl boyunca hayalleri, korkuları ve sırlarını anlattığı günlüğüne hemen her gün yazarak, bugün ne kadar doğru birşey yaptığını düşünüyor olmalı.

GPT-3 psikiyatrların da bir ölçüde yerini alabilir. Psikiyatrlar bizi geçmişe döndürüp çocukluğumuzla konuşturmuyorlar mı? Tam olarak bu NLP yöntemi de bunu yapmış. Piyasada, sıradan insanların deneyimleyebileceği en güçlü yapay zeka aracı olan GPT-3‘ün metinden metine (text-to-text) veya Huang’ı durumda chatbot haline gelme durumu biz gelişmeleri takip edenleri pek şaşırtmıyor. İnsanların daha yaratıcı fikirlerle bu NLP uygulamasını kullanacaktır.

Bu arada OpenAI’ın birkaç ay içinde bir üst versiyon olan GPT-4’ü yayınlayacağı söyleniyor. Zekasındaki duyarlılık oranının nasıl arttığını göreceğimizi düşünüyorum.

Türkiye’de de NLP üzerine çalışan markalarımız var. Carbon Consulting bunlardan biri. Carbon Consulting Kurucu Ortağı Adem Çağlayan’dan NLP ile ilgili genel bir bilgi dinleyelim: “NLP yapay zeka teknolojilerinin önemli bir alt dalı. Kısaca makinaların insanların konuşmakta olduğu dili kavraması ve işleyebilmesi olarak tarif edebiliriz. NLP teknolojisinin yapay zeka alanında en büyük iki iddiası; makinaların insan-insan iletişimi seviyesinde konuşma ve yazıyı anlayıp kavrayabilmesi ve insanların kendi aralarındaki iletişim ile çözdükleri bazı görevleri insan bağımsız olarak aynı kalitede çözebilmesi. 

Son yıllarda teknolojik ilerlemelerin odağında veri yer alıyor. Veri bugüne kadar daha çok üretildikten sonra yapısal bir formata getirilebiliyorsa kullanılabilir ve değer üretilebilir durumdaydı. Bu nedenle atıl olarak kalan veri değer olarak üretilebilen verilere kıyasla çok daha fazla olduğu görülüyor. Tam bu noktada NLP yapısal bir formatta olmayan atıl kalınan verilerin bir çok alanda değer üretecek şekilde kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

NLP pazarının ülkemiz rasyoları maalesef sağlık bir şekilde ölçümlenmiyor. Ancak referans olması açısından dünyadaki yıllık bileşik büyüme oranı diğer yapay zeka alt dallarının üstünde yüzde 20’leri buluyor.“

Türkiye’de NLP ile çözülecek bir çok problem olmasına karşın Türkçe NLP modelleri olmadığı için problem çözülemediğini ve tekrarlanabilir NLP modelleri olmadığı için her proje sıfırdan planlandığını ve bu durum zaman maliyet açısından verimsizlik oluşturduğunu belirten Adem Çağlayan, “Bu sorunlara karşılık gelecek GLOSA-NLP ürününü geliştirdik. GLOSA NLP kapsamlı Türkçe veri üzerine eğitilmiş NLP modellerini barındıran ve bu modelleri kodlama gerektirmeden kullanıma sunan otomatik makine öğrenme platformu GLOSA NLP ; birlikte yapay zeka çatısı altında yer alan Doğal Dil İşleme yöntemleri ile çözümsüz ya da karmaşık görülen problemleri ihtiyaca yönelik çalışmalar doğrultusunda otomatik olarak çok daha verimli ve hızlı şekilde çözebilen bir ürün ailesi. GLOSA NLP kurum veya sektör bağımsız ve pratik şekilde entegre edilmek suretiyle çalışabiliyor. Entegrasyon sonrasında GLOSA, operasyonel bağlamda insan müdahalesine gerek olmadan otomatik olarak hizmet sağlıyor.”


ALMANYA’DA BÜYÜYECEK

Carbon Danışmanlık, Almanya’daki novasyon merkezi Heildelberg Teknoloji Parkı’ndaki oluşumu ile ekim ayında KI-Garage yapay zeka programına kabul edildi.
Baden-Württemberg Stiftung Vakfı’nın programı olan KI-Garage, yapay zeka ekiplerinin fikirlerini ölçeklenebilir iş modellerinde daha da geliştirmelerine ve hızlı büyüme için temel oluşturmalarına imkan sağlayan bir program.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close