Genel

Yapay zeka online pazarlamada roket etkisi yaratıyorYapay zeka kavramının, insanın yerini alacağı endişesiyle kulağa ürkütücü geldiği bir gerçek. Ancak uluslararası dev markaların yapay zekayıkullanarak satışlarını artırması, yapay zekanın insan dostu olduğunu gösteriyor. Ünlümotosiklet markasıHarley-Davidson, rakamsal verilerle geçen yıl buna güzel bir örnek oluşturdu. 
Firmanın New York şubesi, 8,6 milyon nüfuslu kentin sadece yüzde 3′üne ulaşabildiğinden ve bunun satışlara olumsuz yansımasından yola çıkarak satışları artırmak için bu yıl başında reklam algoritmaları geliştiren Adgorithms isimli teknolojisi firmasına başvurmuş. Firmanın geliştirdiği Albert isimli platform, Harley Davidson New York Şubesi Başkanı Asaf Jacobi’ye göre online pazarlamada harikalar yaratmış

ALBERT SAYESİNDE SATIŞLAR ARTTI

Albert’ın yaptığı şey kısaca, mevcut müşteri profilinin karakteristiğini ortaya çıkarıp, benzeri bir online müşteri profili yaratmak ve buna göre online reklam platformlarına arayışa girmek olmuş. Jacobi ve ekibinin mart ayında Albert’ı uygulamak üzere seçtiği Google ads, Facebook ve diğer sosyal medya ortamlarının her birinde müthiş bir geri dönüş yaşanmış


Albert devreye sokulduğundan itibaren günlük internet sitesi ziyaretleri yüzde 566’a kadar yükselmiş. Potansiyel müşteri sayısında ilk ay yüzde 800 artış yaşanmış. Mayıs ayında bu oran yüzde 2 bin 930 artış göstermiş. Yapay zeka aracı Albert, şu an New York satışlarının yüzde 40′ını oluşturuyor. Jacobi, “Üstelik satışları artırmak için yeni bir kişi bile istihdam ettirmeden” diyerek, artık pazarlama ekibi yerine satış ekibini genişletmek zorunda kaldığını söylüyor.

REKLAM İÇERİĞİNE DE KARIŞIYOR

Albert, reklam içeriği konusunda da geri bildirimde bulunmuş. Online reklamlardaki banner’larda hangi kelimeler, hangi fontlarda kullanılmalı? Banner’ın büyüklüğü ne olmalı? Reklam içeriği hangi online ortamda ve nasıl kullanılmalı? Mevcut reklam içeriğinin performansı nasıl?

HARLEY DAVIDSON NEW YORK

Malum, motosiklet satın almak için araştırma yapmak ve biraz düşünmek gerek. Albert, bu süreçte müşteriyi çekmek için önemli bir reklam taktiği de vermiş: reklam içeriğindeki “arayın” kelimesinin performansı, “satın alın” kelimesine göre yüzde 447 daha fazla etkili. 

DEV MARKALAR SATIŞLARI ARTIRMA ÇABASINDA

Harley Davidson’ın yanısıra The North Face ve Skechers gibi önemli outdoor giyim firmaları da yapay zeka araçlarıyla satışlarını artırmayı amaçlıyor. Silikon Vadisi’ndeki teknoloji firmaları da bu araçların üretime ağırlık veriyor. 


Bu araçlar online müşterilerin karşısına üç şekilde çıkıyor: hangi ürüne göz attıkları veya hangi ürünleri satın aldıklarına ilişkin verilerden yola çıkarak zevklerine uygun önerilerde bulunulması, online ve offline alışverişlerde chatbot, yani konuşarak bilgi alınabilecek ortamların oluşturulması ve internet sitelerinin müşteri davranışlarına uyarlanarak daha çekici hale getirilmesi. 
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close