Genel

Yapay zeka yaygın görme engellerinin de önüne geçecek

Yapay zeka algoritmalarının sağlığa yaptığı katkı giderek büyüyor. Özellikle pandemi döneminde artan uzaktan sağlık hizmeti ihtiyacı, bu algoritmaların daha çok devreye girmesine neden oldu.

Yapay zekanın en yaygın yöntemi olan makine öğrenmesinin en çok kullanıldığı tıp alanı radyoloji. Bu yöntemin taramaları okumasındaki başarı, hekimin özellikle teşhis koymasında önemli bir fayda sağlıyor. 

Amerikan Veri Bilimleri Enstitüsü’nün son araştırması, ülkedeki radyologların yaklaşık üçte birinin yapay zekadan yararlandığını ortaya koyuyor. Son birkaç yıldır bu köşeden de yazdığımız üzere, meme kanserine karşı erken teşhisle hayat kurtaran yapay zeka destekli mamografi uygulamalarının taramalardaki anomalileri tespit etmedeki yüksek oranı oldukça umutlandırıcı. ABD’de MammoScreen ve CMTriage uygulamalarının giderek yaygınlaştığı haberleri geliyor.

Benzer uygulamaların, göz hastalıklarını teşhisinde de kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Benim de mağduru olduğum bir oto-immün rahatsızlığından ve göz sinirlerimdeki enflamasyonun geçici bulanıklığa neden olmasından yola çıkarak, bu alandaki gelişmeleri de aktarmak istiyorum. Zira araştırmalar, bu alandaki gelişmelerin dünyada milyonlarca insanın görme engelini erken teşhisle ortadan kaldırabileceğini gösteriyor.

ERKEN TEŞHİS

ABD’deki PixelPlex isimli blokzincir, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti uygulamaları geliştirme ve danışmanlık şirketinin geliştirdiği AIRA buna bir örnek. AIRA, diğer yapay zekalı tarama yöntemleri gibi gözde oluşan semptomlar ve anatomik yapı özelliklerinden oluşan veri setini, evrişimli nöral ağ yöntemi isimli bir yapay zeka yöntemi kullanılarak eğitiyor. Şu anda AIRA’nın retinal veya diyabet, yaşlılığa bağlı göz hastalıklarını tespit etme oranı yüzde 85 olarak açıklanmış. Ancak gerçek başarının en az yüzde 95 oranını yakalayınca gerçekleşeceği belirtilmiş.

ABD’deki Biyomedikal Mühendislik Araştırmaları ARTORG Merkezi, ve İsviçre’deki Bern Üniversitesi, yapay zekalı göz teknolojileri geliştiren start-up RetinAI ile işbirliğine gitmiş. Bu üç kuruluş, özellikle yaşa ve diyabete bağlı retina damar tıkanıkları ve prematüre retinopatisi gibi kan damarlarının büyümesiyle oluşan sendromların erken teşhisi veya hızlı tedavisini sağlamayı amaçlıyor.

Bu alanda çalışma yapan uluslararası uzmanlar, en yaygın göz hastalıkların yapay zekalı uygulamalar sayesinde yakın gelecekte büyük ölçüde önüne geçilebileceğini düşünüyor. 

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close