Genel

Yapay zekalı göz muayenesi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki görme kaybı ve körlük vakalarının yüzde 80’inin erken teşhis ile önlenebildiği biliniyor. Türkiye’deyse 281 bin görme engelli birey bulunuyor. Bu yıl İTÜ Çekirdek Big Bang Start-Up Challenge’da üçüncülük ödülünü alan EyeCheckup’ın geliştirdiği kolay göz muayene sistemi bunlardan 225 bin kişinin görme kaybının giderilebilmeyi, daha yüksek maaşla çalışma, daha yüksek hayat kalitesine sahip olmasını sağlayabilmeyi vaat ediyor.

Proje, derin öğrenme ve görüntü işleme teknikleriyle retinal fotoğraflar üzerinden çoğu hastalık için erken tanı koymak ve geri dönüşü olmayan göz hastalıklarına karşı erken önlem alınabilmesi adına, göz doktoruna gitmeden ya da doktora gidildiğinde göz taramasından geçmek suretiyle önlem almayı ve ön tanılamayı sağlayan bir yazılımdan oluşuyor. Proje kapsamında, görme kaybına sebep olan hastalıkların yüksek çözünürlüklü büyük görüntü veri tabanının oluşturulması, derin öğrenme teknikleri kullanılarak gözdeki anomali varlığını tespit etmek hedefleniyor.

EyeCheckUp ekibi

EyeCheckUp’ın yapay zeka göz muayene sistemi ile artık herkes sağlık ocaklarında kolaylıkla göz muayenesi olabilecek. EyeCheckUp Genel Müdürü Rim Khazhin, “Projemizde hastanın retina fotoğrafı çekilir ve bu fotoğraf bizim patentli yapay zeka algoritmasına gönderilir. Algoritma retina görüntüsünü inceler ve gözde bütün veriler normalse, hastanın 12 ay sonra yeniden muayeneye gelmesini önerir. Eğer gözde herhangi bir anormallik varsa algoritma hastayı göz doktoruna gitmesi için uyarır. Amerika’da 3 bayimiz ve yerinde teknik destek hizmetimiz bulunmaktadır. Bu bayilerimizin mevcut ağları sayesinde EyeCheckup projemizle Amerika pazarına çok hızlı bir giriş yapacağız. 1 Nisan’a kadar FDA onayı tamamlanmış olacak ve 1 Mayıs’ta ilk satışımızı yapmış olacağız” diye konuşuyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close