Genel

Yapay zekalı siber saldırı tehdidi

2020 yılıyla ilgili teknolojik beklentiler söz konusu olduğunda siber güvenlik-yapay zeka ilişkisi ilk sıralarda yerini alıyor. Alıyor almasına ama bir tür yapay zeka tekniği olan makine öğrenmesinin, siber güvenliğin yakın zamandaki en büyük destekçisi olmasının yanısıra kuyusunu da kazabileceği olasılığıyla karşı karşıyayız.
Bu gerçeğin altı, geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal‘ın New York‘ta düzenlediği Pro CyberSecurity Executive Forum‘da (Siber Güvenlik Yöneticileri Forumu) kalın harflerle çizildi. Sosyal medya analitik firması Graphika‘nın inovasyon bölümü yetkilisi Camille François, deepfake makalelerin büyük tehlike arz ettiğini belirterek, şimdiye kadar insanlar tarafından geliştirilen sahte haberlerin ve yanlış bilgi yayımının kampanyalarda neler yapabildiğinin görüldüğünü, bu sürece yapay zekanın da dahil edilmesi halinde bu durumun daha da tehlikeli bir hal alacağını belirtti.

Graphika’nın inovasyon bölümü yetkilisi Camille François

François, “Eğer inanılır ve tutarlı bir metni otomatize ettiğinizde, bunun internetin gözle görülebilir şekilde çöplüğe dönüşeceğini, sahte web siteleri, blogların ortaya çıkacağını göreceğiz” uyarısında bulundu.
Yapay zekalı siber güvenlik tehditlerinin en korkutucu olanı ise hacker‘ların yapay zeka sisteminde bir zayıflık bularak bu noktalara çekişmeli makine öğrenmesi saldırıları düzenlemesi olasılığı. Etkinliğe katılan McAfee‘nin baş veri bilimcisi Celeste Fralick, buna örnek olarak Berkeley’deki California Üniversitesi‘nden Dawn Song‘un sürücüsüz bir aracın sadece sticker kullanarak hız limitinin saatte 70 km hız olduğuna inandırdığı deneyini gösterdi.

MacAfee Veri Bilimi Bölümü Başkanı

Song, McAfee‘nin de kendi deneylerinde sürücüsüz araçları kandırabileceklerini kanıtladıklarını belirtti.

TEKNOLOJİ AKILLANIYOR, YA BİZ?

Siber güvenlik kuruluşu ESET‘in siber güvenlik uzmanlarıysa, bir raporda 2020 yılında benzeri tehlikeleri getirdi. Küresel antivirüs ve internet güvenliği şirketi ESET raporunda, veri gizliliği, iyiler ve kötüler tarafından kullanılan makine öğrenimi teknolojisi ve siber güvenliksiz akıllı şehirlerin 2020’nin başlıca tartışma konularını oluşturacağını duyurdu.

ESET, “Teknoloji gittikçe akıllanıyor, peki ya biz? başlığıyla hazırladığı raporda, makine öğrenmesinin tarihteki en heyecan verici teknolojik gelişmelerden biri olarak ilerleme kaydedildiğini hatırlatarak, “Bu, siber güvenlik sektörü için heyecan verici olanaklar sunsa da, siber suçlular da saldırılarının ölçeğini ve karmaşıklığını arttırmak için makine öğrenmesini kullanacaklardır. Örneğin, Deepfakes makine öğrenmesinden yararlanan bir tekniktir ve ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, 2020‘de siber suçluların bu teknolojiyi kullanımında artış olacağını öngörüyor. Moore‘a göre, Deepfakes‘in kalitesi etkileyici şekilde artıyor. İnsanların, gördükleri en gerçekçi videolara bile şüpheyle yaklaşmayı öğrenmeleri gerekecek” dedi.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close