Genel

Yapay zekanın Robin Hood’ları

Sunil Wadhwani(en solda) ve Romesh Wadhwani (en sağda) Hindistan Başbakanı Narenda Modi’nin da katıldığı araştırma merkezi açılışında

Yapay zekanın iyi-kötü tarafları bir yandan tartışadursun, teknolojinin getirilerinden ilk önce ve en çok faydalananların dünyanın zengin kesimi olduğunu söylemek, sanırım yanlış bir saptama olmaz. Bu nedenle Hintli kardeşler Romesh ve Sunil Wadhwani geçen hafta dünyanın ilk kazanç gütmeyen yapay zeka kuruluşunu kurarak bir ilke imza attı. Wadhwani kardeşler sınırlı imkanları bulunan dar gelirli çiftçilere, yerel sağlık yönetimlerine ve öğretmenlereyapay zeka teknolojilerini sunarak hayırda bulunmayı hedeflemiş. “Yapay zeka nereye gidecekse gidecek. Bizim odaklandığımız noktaysa önümüzdeki 5-10 yıl içinde on milyonlarca insanın bu teknolojiden yararlanmalarını sağlamak” diyen Sunil Wadhwani, kendi isimlerini taşıyan Wadhwani AI Institue için önümüzdeki 10 yılda kullanılmak üzere 30 milyon dolar fon yaratmış. ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi mütevelli heyetinde bulunan Sunil Wadhwani, yapay zekanın oyunu değiştirecek bir teknoloji olduğunu belirterek, ABD ve Çin’in bu alanda diğer gelişmiş ülkeleri bile geride bıraktığını, bu nedenle yapay zekanın her gelişmişlik seviyesindeki ülkelerde uygulanması gerektiğini söylüyor. Enstitünün kurucuları, özellikle taşrada sağlık personelinin herhangi bir hastalığın teşhisini yapması, çiftçinin hasat miktarını artırması, yabancı dilde pek çok kitabın çevrilmesi gibi alanlarda halkın dar gelirli kesimine yardımcı olacaklarını belirtiyor.

Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close