Genel

Yerçekimi dalgası sinyalleri depremi öngörebilir mi?

Yapay zekanın “öngörme kabiliyeti” pek çok şeyi öngörebiliyor da depremi hala öngöremiyor mu? Bu köşeden 2019’da anlattığımız noktadan ileriye gidebilmiş değiliz ne yazık ki. Yapay zeka depremin yeri ve zamanlaması konusunda henüz somut birşey söyleyebilmiş değil.

Almanya’daki Karlsruhe Institute of Technology (KIT), 2019’da deprem-yapay zeka ilişkisi üzerine geliştirlen nöral ağ ile, veri seti az olmasına rağmen, yapay zeka ile sismoloji analizinin “insanınkine yakın” olabileceğini göstermişti. Bu arada sismologların görüşlerinin subjektif olduğunu söylemekte yarar var. KIT’ın çalışmasında “şurda şu saatte” şeklinde bir öngörü yok.

Verebileceğimiz en yeni ve iyi haberse Fransa’dan… 

Fransa’da depremlerin neredeyse anlık neden olduğu yer çekimi sinyallerini tespit edebilen bir makine öğrenmesi uygulamamsı geliştirilmeye çalışılıyor. Bu yöntemin erken uyarı sistemi olarak kullanılması sağlanacak.

IŞIK HIZINDA İLERLEYEN SİNYALLER

Nature dergisinde geçen yıl yayınlanan araştırmaya göre yerçekimi sinyalleri şiddetli depremlerin lokasyonu ve büyüklüğü konusunda bilgi verebilir.

Institut de Physique du Globe de Paris tarafından 5 yılı aşkın süredir yapılan çalışma, sismik dalgalar yerine elastogravity (değişime uğrayan yer çekimi) dalgalarının depremi öngörmede önemli bir aşama olabileceğini gösterdi. 

Işık hızıyla ve sismik dalgalardan daha hızlı hareket edebilen elastogravity sinyallerinin sismik veri istasyonunda okunması sağlandı. Bu sinyallerin erken uyarı sistemine dönüştürülmesine çalışılıyor.

Bunun için 2011 Tohoku-Oki’de 9 şiddetinde meydana gelen depremde elde edilen gerçek sismik veri ile simüle edilen yerçekimi verilerinden oluşan 500 bin yerçekimi sinyali ile eğitilen PEGSNet geliştirildi. PEGSNet, elastogravity sinyallerini teşhis etmek için geliştirilen bir makine öğrenmesi yazılımı. Fransızlar PEGSNet’in 7,5’tan büyük depremleri tespit etmede etkili olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Ne yazık ki gelişmeler bundan öteye gitmiş değil.

Diğer yandan sensör, haritalama ve başta makine öğrenmesi olmak üzere yapay zeka teknolojilerinin birleşimleri, yaralı, hasar, ihtiyaç tespiti bakımından son derece önemli. Akıllı şehir konsepti, bizim gibi deprem ülkeleri için can kurtarıcı nitelikte olacak.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close