Genel

Yolları optimize, iş süreçlerini otomatize ediyor

“Bir soruna çözümü, işin içinde olan bulur” diye bir söz var biliyorsunuz. Optiyol da hem akademik eğitimlerini hem de kariyerlerindeki deneyimlerini “optimize” ederek kendisine yapay zeka aracılığıyla lojistikte çözüm geliştiren bir girişim.

2015’te kurulan Optiyol’a hız kazandıran pandemi ile birlikte lojistik ihtiyaçları, lojistik sektörünü ciddi anlamda etkileyen maliyet dalgalanmalarını ve hızla değişen müşteri beklentilerini olmuş. 

Optiyol ne yapıyor?  Algoritmik ve yazılımsal kodlamaları ülkemizde geliştirilen ve 2019’dan bu yana bir SaaS çözümü olarak yük veya yolcu taşımacılığı yapan firmaların operasyonlarını optimize ve otomatize ediyor. Optiyol çözümleri yakıt maliyetlerinde yüzde 15-25, sefer sayılarında yüzde 5-10 oranlarında tasarruf sağlarken, zamanında teslimat oranlarını yüzde 20-30 oranında geliştiriyor.

Optiyol’un kurucularından Dr. Ozan Gözbaşı: “Eskiden son kullanıcılara hizmet veren dağıtım araçları ortalama 50 noktaya giderken bugün bu sayı 100’lere ulaşmış durumda. Diğer yandan Optiyol, kilometre ve araç tasarrufları sayesinde bugüne kadar 2.8 milyon kilogram CO2 salınımını azaltmış durumda. Bu sayede Avrupa’da temiz teknoloji alanında Avrupa’nın En İyi 50 Girişimi arasına seçildik.”

Optiyol’un kurucularından Dr. Ozan Gözbaşı, “Yapay zeka destekli modelimiz sayesinde algoritmalarımız öğrenme modeli içerisinde sahanın gerçeklerini göz önüne alarak hem uygulanabilir hem daha verimli planlamalar öneriyor. 

Dinamik Planlama olarak ifade ettiğimiz ilk aşamada optimizasyon motorumuz; (1) araç seçimi, (2) siparişlerin araçlara atanması, (3) araçların ziyaret sıralamalarının belirlenmesi kararlarının bir arada verilebilmesi için özel olarak geliştirilen optimizasyon algoritmaları ile gerçekleştiriyor. Bu algoritmalar farklı planlama tipleri ve müşteri tercihlerine göre parametrik yapıya sahip ve ihtiyaç halinde terzi usulü özelleştirilebilir şekilde tasarlandı. Operasyonun yürütülmesi ve takip kısmında mobil uygulamamız ile sürücüler dağıtım rotalarını görebiliyor, teslimat noktasında imza, fotoğraf, not ekleme özellikleri ile süreci dijital kanallar üzerinden yönetiyor. Ayrıca son kullanıcılar için geliştirdiğimiz sistem sayesinde teslimat bekleyen müşteriler, kendi siparişinin yüklenmiş olduğu aracın anlık konumunu görüntülüyor, varsa notlarını ve teslimat tercihlerini anlık olarak iletiyor. Gelişmiş raporlama modüllerimiz ile Optiyol web uygulaması üzerinden firma yetkililerinin operasyonlarını şeffaf ve verimli bir şekilde yönetmesini sağlıyoruz” sözleriyle Optiyol’un nasıl çalıştığını anlatıyor. 

Önemli olan nokta, sürücülerin mobil uygulamaları üzerinden toplanan verilerin sistemin daha doğru verilerle çalışması için öğrenme modelini beslemesi. Bu öğrenmeler ile müşterileri daha doğru zamanlarda ziyaret eden, trafik ve park sürelerini azaltan, daha doğru tahmini teslimat süre bilgisi paylaşılan bir yapı oluşturuluyor. Örnek olarak; trafiğe bağlı yolculuk süresini harita servis sağlayıcılardan alabilirken, bir müşteri noktasında park etmek ne kadar sürer, bu müşterinin o saat diliminde evde bulunma olasılığı ve noktadan geçirilecek topla süre ne kadar olacaktır gibi verileri her operasyona özel olarak tahmini şekilde elde etmek gerekiyor.

Yurtdışında Kuzey Amerika pazarı öncelik 

Optiyol; Türkiye’de Horoz Lojistik, Ülker, Beymen, MNG Kargo, Eczacıbaşı Tüketim, Gürsel Turizm gibi büyük ölçekli firmalar başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren 25’den fazla firmaya firmaya hizmet veriyor. ABD, Fransa, Güney Kore’de kullanılıyor. Sekiz farklı ülkede de canlı testleri devam ediyor. 2022 yılında Akıllı Hareketlilik Yazılımı ödülünü (Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi’22) ve Yılın Lojistik Teknolojisi ödülünü (Ekonomi Lojistik Zirvesi 2022) alan Optiyol 2022 yılında dünyanın Tedarik Zinciri ve Yapay Zeka Teknolojileri alanındaki en prestijli programlarından olan 1871 Supply Chain Lab ve Fuel Accelerator’a kabul aldı.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close