Genel

Hastane ve kliniklerde zaman ve planlamayı optimize ediyor

Dubai merkezli D14.AI, bilgisayar mühendisi Melda Akın tarafından 2019 yılında kuruldu. D14.AI’ın odak alanı, planlama ve optimizasyon. Bu iki alanın her sektöre uyarlanabileceğinden yola çıkan DA14.AI, yola lojistik ve sağlık sektöründe yapay zekalı planlama ve optimizasyonla çıkmış. Şu an ise, tüm endüstrilere uyan işgücü yönetimi ve tahminleme alanında yeni bir ürün daha piyasaya sürmek üzere.

D14.AI’ın 3 sınıfı bulunuyor. Shiftit, organizasyonların iş gücünü, çalışanların ve şirketlerin isteklerine, kurallarına, ve yapılması gereken işin gereksinimlerine göre en optimize şekilde ve saniyeler içinde çözen akıllı bir platform. Bu platform ile şirketler, çalışanlarına esneklik ve şeffaflık tanıyarak daha iyi bir çalışma hayatı sağlamakla birlikte, operasyonel giderin azalmasına ve karı artırmalarına neden oluyor. Bunun yansıra platform kompleks olan planlama problemlerini günlerden, saniyelere indirebiliyor. Bu şekilde de şirket karlılığı artırılmış oluyor. 

Dhealth, Shiftit tarafından desteklenen, bulut tabanlı, uçtan uca tüm süreçleri dijitalize eden, sosyal ve akıllı bir klinik yönetim sistemi. Sağlık çalışanlarına ve yöneticilerine en uygun olan araçları sağlayarak, işlerini daha etkin ve karlı bir şekilde yönetmelerini sağlayarak, aynı zamanda hastalara kişiselleştirilmiş ve modern bir deneyim sağlıyor. D14.AI Kurucusu ve CEO’su Melda Akın üçüncü sınıfı ise şöyle anlatıyor: “Özel planlama ve optimizasyon çözümleriyse yüksek hacimli şirketlerin optimizasyon problemleri her ne kadar aynıymış gibi görünse de, çekirdeği aynı ancak katmanlarında ayrıştığı için farklı bir takım ayarlamaların yapılması gerekiyor. Bu şirketlerin büyük bir kısmı halihazırda bir takım dijital ürünlere sahip. Biz bu tür müşterilere sahibi olduğumuz planlama motoru ile durum analizleri ya da çeşitli ayarlamalar yapıyoruz. Dijital dönüşümüne büyük bir bütçe ayıran Suudi Arabistan hükümeti ile bahsettiğim yöntemleri izleyerek bir proje gerçekleştirdik.”

D14. AI yapay zekayı nasıl, hangi süreçlerde kullanıyor? Akın yaklaşımlarını şu sözlerle ifade ediyor: “Literatürde, ‘üssel olarak zor optimizasyon problemleri’ olarak adlandırılan bir problem kümesi var. Bu tür problemleri yazılımla çözmek mümkün değil. Biz bu noktada yapay zekayı kullanıyoruz. Zaman ve planlamayla ilgili birleşik büyük problemleri çözen, kısıt programlama (CP) olarak adlandırılan bir alt sınıfı var. CP ile üssel zorluktaki karar verme problemleri yüksek verimlilik ile çözülebiliyor.”

İKİ YILDIR FORBES ORTADOĞU EN İYİ 10 KADIN YATIRIMCI LİSTESİNDE

D14.AI Kurucusu ve CEO’su Melda Akın, kuruluş aşamasından bu yana amacının  iyi bir ürünle, müşterilerin de büyümesine yardım eden, önündeki engelleri kaldıran bir yapı kurmak olduğunu, bunu yaparken de etik ve değerleri en üst seviyede tutan bir şirket kurmak olduğunu altını çizerek, “Forbes’un, kişinin eğitimine, iş deneyimlerine, müşteri portföyüne, alınan ödüllere, tasdiklere, yaratılan değere, iş dışındaki kişisel başarılara bakarak yaptığı değerlendirmeler sonucunda 2 yıldır üst üste Ortadoğu’nun en iyi 10 kadın yatırımcısı listesinde bulunmak keyif verici. Artık çevremden ‘Bu eskidi, alıştık;, yeni bir şey kazanman lazım’ gibi yüzümü güldüren yorumlar duyuyorum” diyor.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close