Genel

Zihninizin sesini dinliyor

Teknolojik ilerlemeler sizin de zaman zaman “Bir bilim-kurgu filminin içinde mi yaşıyorum?” sorusunu sormanıza neden olmuyor mu? Özellikle de yapay zekayla ilgili gelişmeler bizi şaşkına çeviriyor. İzlediğimiz fütürüstik filmlerin, gelecek nesillerin hayatlarını anlattığı hissine kapılıyoruz.  ABD’de teknolojiye alanında devrimsel nitelikte projelere imza atan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Medya Laboratuvarı‘nın nisan ayında tanıttığı bir kulaklık da, tam olarak bu bilim-kurgu filmlerinin birinden çıkmış gibi…

Facebook’un birbirleriyle “kendi uydurdukları” bir dilde konuşabilen yapay zekalı yazılımları, Google‘un son olarak hattın diğer ucundaki kişiyi yanıltacak kadar “insanımsı konuşan Duplex isimli projesinden sonra, MIT’den çıkan AlterEgo (İkinci Şahsiyet)isimli kulaklık insanda “Kulaklarımla duyduğuma inanamıyorum” tepkisine neden oluyor. MIT mezunu Arnav Kapur‘un “sadece bir yılda” geliştirdiği ve insanı tam olarak bir cyborg haline getiren bu cihaz “neredeyse” zihninizi okuyor. Neredeyse diyorum çünkü, sessizce okuduğunuz, düşündüğünüz veya kendi kendinize konuştuğunuz bir kelimeyi yapay zeka yardımıyla yazıya döküyor. AlterEgo, kullanan kişinin internetin kendisi olmasını sağlıyor. İstediğiniz bir veya birkaç kelimeyi düşündüğünüzde cihaz Google’a girerek istediğiniz aramanın cevabını yapabiliyor veya online işlemi gerçekleştiriyor. 
AlterEgo
şöyle çalışıyor; Bir şey okuduğumuzda yüz, çene ve gırtlağınızdaki kaslar, okuduklarınızı beyninizde “duyabilmeniz” için hızlı ve bizim farkedemeyeceğimiz şekilde hareket ediyor. Bu sessiz konuşmaya tıpta İngilizce “subvocalization” (alt ses) deniyor. AlterEgo, bu kimyasal süreci dijitale dönüştürerek devrimsel nitelikte bir yenilik getiriyor.


GELECEĞİN FABRİKASI


Kapur’ın AlterEgo’suna zamanı sordu
ğunuzda, Kapur’ın “zaman” kelimesini düşünmesiyle yüzünde, çenesinde ve gırtlağındaki mikro hareketler kafasındaki bu sesi, cihazın içindeki elektroda naklediliyor. Elektrodlar Kapur’un yüzüne baskı yapıyor ve bu hareketleri kaydediyor. Makine öğrenimi sayesinde, bu hareketler Bluetooth aracılığıyla bir bilgisayarda kelimelerle eşleştiriliyor. Bilgisayar üzerinde beliren “Saat 10.45” cevabı, bu sessiz düşüncenin dijital ortamda “hayat bulmasına” neden oluyor. Bu işlemi içinde bir kulaklık bulunmayan 3D’den yapılmışkulaklık yerine getiriyor. Kapur’un düşüncesiyle sorulan sorunun cevabı, titreşim halinde yüz kemiklerinizden içkulağına giderek cihazın cevabını duymasını sağlıyor. 
MIT, 10 ki
şiye AlterEgo’yı giydirerek toplam 750 rakamı okumalarını istemiş. AlterEgo, yüzde 92 doğruluk oranıyla bu rakamları bilgisayara doğru dökmüş.
ABD’deki CBS kanalında yayınlanan 60 Minutes isimli programın yapımcıları ve sunucusu “Gelece
ğin Fabrikası olarak isimlendirdikleri bu laboratuvarda Kapur ve AlterEgo’suna sorular sorarak teste tabi tuttu. AlterEgo, bir insanın hemen cevaplayamayacağı rakamsal bir işlemin cevabını bir-iki saniye içinde verirken, “Bulgaristan’ın en büyük kenti nedir ve nüfusu ne kadardır?” sorusuna yine aynı sürede “Sofya, 1,1 milyon nüfusa sahip” cevabını bilgisayar ekranından yazılı olarak verdi. Kapur, AlterEgo aracılığıyla sadece düşünerek CBS çalışanları için pizza siparişinde bulundu. Pizza kısa sürede kapıdaydı.

 

PSİKOLOJİDE KULLANILABİLİR

Kapur, “zenginle
ştirilmiş kulaklık” olarak tanımladığı AlterEgo’un yeni nesil bir bilgisayar gibi görev yaptığını söylüyor. Bir akıllı telefonda dokunarak ve kaydırarak ilerlemek yerine, dikkatinizi telefona veremeyeceğiniz zamanlarda veya sesli asistanı bağırarak komut vermeye alternatif olarak başvuracağınız “sessiz” bir yöntem olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Kapur, AlterEgo’nun arkasındaki fikri, “Fikrimiz şuydu, vücudun içindeymiş gibi bir bilgisayar geliştirebilir miyiz? İnsan ve makineyi bazı açılardan biraraya getirebilecek ve insanın kendi harici bilişimi gibi görev yapan bir bilgisayar…” sözleriyle anlatıyor.
Bu cihazın kullanılabilece
ği en uygun alanın psikolojik terapi olduğu yorumları yapılıyor. Teknoloji uzmanları, kişinin söylemeye utandığıveya duygusal olarak hassas olduğu konularda AlterEgo’nun çok iyi bir şekilde devreye girebileceğini söylüyor.
Ancak bu giyilebilir teknolojik cihazın pratik bazı sorunları var ki, ümid vaad eden Kapur’un giderece
ği öncelikli sorun, AlterEgo’nun donanımın sabit olması ve laboratuvar dışında başka bir yerde kullanılamaması. Pratiğe ilişkin ikinci sorunsa, Google Glass‘ta olduğu gibi iletişim halinde olunan kişinin bu giyilebilir cihazı garipsemesi. 

 

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close