Genel

Dijital sanat mı, eğlence mi?

Bir sanat dalı olarak resim deyince aklınıza ne geliyor? Ya da ressam deyince? Da Vinci, Monet, Rembrandt, Picasso veya İbrahim Çallı olabilir mi? Eğer öyleyse 30 yaş üzerinde bir yetişkinsiniz. Bugünün çocuk ve gençlerine sorduğumuzda cevap, Bored Ape NFT koleksiyonu olabilir.

Onlara kızmayalım. Kavramlarla bağlantımız, yaşantımız dijitalleştikçe değişiyor. 

Son haftada özellikle Twitter, Instagram ve Tiktok yapay zekayla geliştirilen görsellerle dolu. İnsanlar yapay zekalı uygulamaların ortaya çıkardığı farklı stil ve kurgudaki portrelerini paylaşıyor. Ünlüler de bu kervana katıldı. Magazin medyasına ve eğlenceli platformlara iş çıktı.

Aslında sanat algısının değiştiğini gösteren veya “Bu sanat mıdır?” sorusunu sordurtan olayların ilklerinden biri, 2019’da Miami sanat fuarında duvara bir koli bantla yapıştırılmış muzun 120 bin dolara satılmasıyla yaşanmıştı. Muz çürüdü elbette, ama sanatçı Maurizio Cettelan buradaki sanatın muz değil, onu tek ve eşsiz hale getiren, bir nevi sertifika görevini gören koli bandı olduğunu söylemişti.

ABD’li genç Sean Williams’ınsa evinin duvarında kazara bir delik oluşturduktan sonra bunu çerçeveleyerek fotoğrafını çekmesi ve NFT’ye dönüştürmesiyle bu kez kripto dünyasında garip bir olay yaşandı. Bundan tam 2 yıl önce bir kişi, üzerinde “Aptal” yazan bu NFT’ye 7ETH (Etherium), yani 11 bin dolar teklif etti. Kriptosanat gerçekten sanat mıdır diye soraduralım, şu an özellikle sosyal medyada algoritmaların sanatçı olup olmadığını tartışıyoruz ve internet kullanıcıları bu durumdan oldukça “eğlenmiş” görünüyor.

ALGORİTMİK SANATIN ÖNCÜSÜ COHEN

İşte tam olarak soru mu? Midjourney, Dalle-E, Stable Diffusion ve onlarcası, hatta belki de yüzlercesi… Buradan çıkan görüntüler, görseller birer sanat eseri, bizler ise birer sanatçı mıyız?

Aslında bu soruyu 1960’lı yıllardan itibaren kendisini önce ressam, daha sonra bilgisayarlı sanat üzerinde çalışan bir mühendis olarak tanımlayan İngiliz Harold Cohen sormuştu. Geliştirdiği AARON isimli yapay zekayla sanat geliştiren sistem, önceleri basitti. Az sayıda birkaç kuralı takip ederek çizim yapabiliyordu. Cohen modelin “insanın çizim yapma bilişsel yeteneğini” anlamaya çalıştığını söylemişti. AARON yıllar içinde gelişti ve 1995’e gelindiğinde Cohen ve AARON’ı çizimleri hem şekil hem de renk bakımından farksız hale gelmeye başladı.

Harold Cohen
AARON

Ancak günümüzde yapay zekalı görsellerin insanı anlama gibi bir amacı yok. Peki bu durumda biz bu görsellere ne demeliyiz? Nasıl yorumlamalıyız? Robotları eserlerine yansıtan Ressam Agnieszka Pilat, bu soruya referans olarak görsel teorisyen Marshall McLuhan’ın “Geleceğe sadece dikiz aynamıza yansıyanı görerek ilerleriz” sözünü gösteriyor ve şu değerlendirmede bulunuyor: “Buradaki tartışma noktası biz sanatçıların gelecekteki sanat formlarını henüz göremiyor olmamız. Biz sanatçılar olarak yeni yapay zekalı uygulamaları yeni, orijinal sanat formları ortaya çıkarmak için kullanacağız. Yapay zeka bunu yapamaz. O geçmişi simüle ediyor, geleceği değil.”

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close