Genel

Lojistiğin SuperApp’i ile kıtalararası dev operasyon

Dünya ticaret hacminin neredeyse 1/3’ü doğrudan lojistikle bağlantılı. Küresel lojistik pazarı, yaklaşık 8 trilyon dolar. Eğer evinize bir ürün geliyor ya da marketten/mağazadan bir ürünü satın alıyorsanız, o ürünü oraya mutlaka bir kamyon getirmiştir. Türkiye gibi yük taşımacılığının yüzde 90’ının karayollarıyla yapıldığı ülkemizde, her gün 450 binin üzerinde kamyon yeni yük alıyor. Ayrıca 930 bini bulan 16 ton ve yukarısı kamyon ile Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı durumunda. Bu kamyonların 550 bini doğrudan yük taşımacılığı yapıyor.

Tırport CEO’su Dr. Akın Arslan: ”Avrupa-Çin-Afrika arasındaki lojistik hareketin bölgesindeki en önemli dijital merkezi haline gelmeyi ve pazaryeriyle 1,5 milyonu aşkın uluslararası kamyoncuya ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz.”

İşte bu gerçekler, Dr. Akın Arslan’ın 2016’da Tırport’u kurmaya yöneltmiş. Tırport, şu an da lojistik süreçlerin tamamını dijitalleştirmeyi başaran ve yapay zekayı en çok süreçte kullanan teknoloji girişimi.  Lojistik sektörü ile ilgili analizlerini ve yapay zekayı nasıl kullandıklarını Dr. Akın Arslan’dan dinleyelim: “Tırport, 2 yıl içinde sadece 70 kişilik bir ekiple Türkiye’nin en büyük lojistik firmasından daha büyük bir operasyonu yönetir hale geldi. Şu anda 6 dilde, 7 ülkede faaliyet gösteriyor. 100 bini aşan üye kamyoncusu var; sisteme üye olan bireylere ait kamyon sayısıysa 60 bini geçti. Her ay 4 binin üzerinden yeni kamyoncuyu üye yapıyor. 3 binin üzerinde üye KOBİ’ye, önde gelen lojistik firmalarına ve üreticilere hizmet veriyor. 2023 ikinci yarısı Avrupa-Türkiye arasında LTL (Parsiyel) çözümler de üretmeye başlayacağız. Önümüzdeki 3 yıl içinde doğru Avrupa’dan Çin’e kadar uzanan aksta bir numaralı dijital platform olmak ve 1,5 milyon kamyona hizmet vermek istiyoruz. Dünyada 200’ün üzerinde rakibimiz olsa da sahip olduğumuz ayırt edici teknolojilerle Crunchbase’de dünyadaki ilk 5 lojistik teknolojisi arasında yer alıyoruz.”

Tırport 100 bini aşkın üye kamyoncusu ve günlük 4 binin üzerinde izlenebilirlik hizmeti verdiği iş hacmiyle Türkiye’deki en büyük  lojistik operasyonunu yönetiyor.

LOJİSTİĞİN SUPERAPP’İ

Tırport’un iki uygulaması var. Kamyonculara yönelik Tırport yükCEPte ve şirket/kurumlara yönelik Tırport Kurumsal. 

Tırport Kurumsal günde binlerce operasyonu olan dev bir lojistik firmasından 3-5 kamyonu olan küçük bir şirkete tüm lojistik operasyonun uçtan uca yönetilmesine imkan sağlayan bir uygulama.

Bu iki uygulama nasıl çalışıyor ve nasıl avantajları var?

Tırport, lojistik firmaları ve yük sahiplerine lojistik operasyonlarını uçtan uca tüm dijital platformlardan yönetebilecekleri bir ERP gibi TMS(Transport Management System) olarak çalışıyor. Bu süreçte tüm taşımaları anlık olarak izliyor, teslimat raporlarını gerçek zamanlı, konum tabanlı iletiyor. Tırport, tüm lojistik operasyonları yapay zeka destekli olarak cepteki bir süper uygulamadan (SuperApp) yönetebilen üç teknolojiden markasından biri. Dünyadaki en ileri teknolojilerle kamyonlara hiçbir cihaz takılmasına gerek kalmadan sadece cep telefonu teknolojileriyle bu süreçleri yönetebiliyor. Kamyoncu teslimat performanslarını izleyebiliyor, sürüş performanslarını takip edebiliyor, entegre ödeme sistemleri sunuyor.

Diğer tarafta tıpkı Uber gibi dijital pazaryerinde yük sahipleri ile kamyoncuları platformda biraraya getiriyor. Akıllı sıralama ve önceliklendirmelerle; doğru yerde, doğru zamanda, birbirinin ihtiyaçlarına tam olarak uyan tarafları eşleştiriyor. Elektronik para altyapılı Tırport Kart ve ödeme sistemleri kullanıyor.

Türkiye’de taşımaların 2/3’ü kontratlı taşıma değil. Bu nedenle kamyoncu için, “Paramı ne zaman alırım?” sorusunun cevabı önemli. Spot markette yük sahipleri ile kamyoncular arasında gerçekleşiyor. Tırport, kamyoncuların yükünü teslim ettikten ve dijital olarak onaylandıktan sonra sadece 24 saatte ödeme almasını sağlıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close