Genel

Bir üflemeyle metabolizmayı ölçen uygulama: Avokadio

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya nüfusunun yüzde 52’si obez ya da aşırı kilolu. Bu durum başta diyabet olmak üzere birçok kronik hastalığın sebebini oluşturuyor ve tüm dünyada sağlık sistemlerine yük bindiriyor. Bu sağlık sorununun ana nedeni yanlış beslenme ve sağlıksız metabolizma.

Bu yıl Big Bang Start-up Challenge‘da yer alan Avokadio isimli İTÜ Çekirdek merkezli girişim, taşınabilir bir nefes analiz cihazı ile kullanıcıya kolay ve pratik bir şekilde metabolizmasını ve beslenme alışkanlıklarının metabolizma sağlığına etkisini takip etmesine ve veriye dayalı beslenme programı oluşturmasına olanak sağlıyor. Bu nefesli çözüm, geliştirilmekteki amacının yanısıra, Covid-19 hastalarının nefes gazlarını ölçerek, virüsün yarattığı hasarları tespit etmek ve tedavi süreçlerine katkı sağlıyor.
Avokadio‘nun CEO’su Yunus Konmaz, bu faydalı girişimle ilgili şöyle konuşuyor: “2 yıl önce yoğun bakım hastalarının enfeksiyonlarını tespit etmek için nefes gazlarını ölçtüğümüz bir proje ile çalışmaya başladık. Daha sonra toplumun daha geniş bir kısmını ilgilendiren ve global bir sorun olan obezite ve ona bağlı metabolizma sağlığına odaklandık. İnsan nefesindeki çeşitli gazları ölçerek kullanıcının sağlığını takip etmesine ve beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olan bir girişimiz. Taşınabilir bir nefes analiz cihazı ile tükettiğimiz gıdalardan doğrudan etkilenen nefes gazlarından ketonu ölçerek yağ ve karbonhidrat, amonyak ölçerek de protein metabolizmasını takip ediyor ve bunları kullanıcının yeterli ve doğru miktarlarda tüketmesini sağlıyoruz.”

Avokadio CEO’su Yunus Konmaz

Metabolizma sağlığı kan ve idrar tahlilleriyle takip edilebildiğini fakat bunların pratik ve hijyenik çözümler olmadığını belirten Yunus Konmaz, “Türkiye’de bazı diyetisyen ve üniversite hastaneleriyle çalışmaya başladık. ABD’ye ilk ihracatımızı yaptık. Colorado Üniversitesi ile bir nefes analiz çalışmasına başladık. Aynı zamanda 9 Eylül Üniversite Hastanesi’nde Covid-19 hastalarının nefes gazlarını ölçerek fayda sağlamaya çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Havadaki gazlar algoritmaya aktarılıyor

Av
okadio’nun geliştirdiği nano-teknolojik cihaz, çeşitli gaz sensörlerini kullanarak nefesteki bazı uçucu gazları ( keton, amonyak, metan, hidrojen ) ölçümlüyor. Bu ölçüm verilerini bir mobil uygulama ya da web arayüze aktarıyor. Kullanıcı kolay ve pratik bir şekilde sadece cihazın içine nefesini üflüyor. Kullanılan yarı-iletken sensörlerin çalışma prensibi ortamdaki gazların yarı-iletken üzerindeki elektrik akımında yaptığı değişimi tespit etme üzerine kurulu. Cihazın içine koyulan gömülü yazılım bu elektrik akımını bir algoritma ile hesaplayarak belirlenen gazları ve bunların miktarlarını tespit ediyor. Daha sonra bu veriyi aktarıyor.
Bu veri bir sunucuda tutuluyor ve kullanıcının anlayabileceği bir hale getiriliyor. Geliştirilen algoritma bu veriyi kullanıcının metabolizma sağlığını takip etmesini ve beslenme alışkanlıklarını düzenlemesini sağlıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close